Dallas County Coronavirus (COVID-19) Updates and Information
Click here.

-A A A+



Employee Recognition

Employee Recognition

Henry Wade Juvenile Justice Center - 2600 Lone Star Drive, Dallas, TX 75212
Phone: (214) 698-2200

Every December the Juvenile Department recognizes an outstanding employee from each division.

2019 Annual Awards

Institutional Services Division
John Davenport, Letot

Clinical Services Division
Dr. Edna Foster, Letot RDT

Educational Services Division
Shirley Broadway, Data Controller of Medlock/Youth Village

Administrative/Executive/Contract Services Division
Pete Chavez, Training Department

Probation Services Division
Wavelon Moore Jones, Placement Services

Employee of the Year
Letricia Hansford, Detention

Director's Award
This is awarded to a previous Employee of the Month for their continuous excellent service.
Alex Carranza, SNU/SOS


2018 Annual Awards

Institutional Services Division
Charlotte Edney, Detention Superintendent

Clinical Services Division
Tiffany Romer, Art Therapy Psychologist

Educational Services Division
Michelle Sims, Caseworker

Administrative/Executive/Contract Services Division
Diwani Lewis, Contract Officer

Probation Services Division
Amanda Brooks, Probation Officer/District #2

Employee of the Year
Arnaldo Pellot, Probation Officer/District #9

Director's Award
This is awarded to a previous Employee of the Month for their continuous excellent service.
La’Jauana Jackson, Probation Officer/District #8


2017 Annual Awards

Institutional Services Division
Edward Lee, JSO/Detention

Clinical Services Division
Dr. Darius Campinha-Bacote, Psychologist/Supervisor- FFT

Educational Services Division
Kathryn Kimberlin, Teacher/Detention

Administrative/Executive/Contract Services Division
Christian Yost, Manager/Research and Statistics

Probation Services Division
Galdino Villasenor, Probation Officer/Special Needs Unit

Director's Award - This is awarded to a previous Employee of the Month for their continuous excellent service.
Jose Baylon, Asst. Supervisor/Field District 4

Youth First Award - This is awarded to an employee that maintains a “Youth First” attitude in all aspects of their position.
Cynthia Wallace, Program Manager/Detention

Advocate of the Year
Terry Lynn Crenshaw, Youth with Faces Chef/Post Facilities


2016 Annual Awards

Institutional Services Division
Benny Jackson, JSO/Medlock

Clinical Services Division
Kristie Vera, Mental Health Clinician II/Psychiatric Liaison

Educational Services Division
Robert V. Johnson, Teacher/JDC

Administrative/Executive/Contract Services Division
Karen Kerr, Technical Support Analyst/Trainer - Administrative Services

Probation Services Division
Torrance Gort, Intake/Intake Screening Unit

Director's Award - This is awarded to a previous Employee of the Month for their continuous excellent service.
Rosie Wilson, JPO/District 8

Youth First Award - This is awarded to an employee that maintains a “Youth First” attitude in all aspects of their position.
Marylyn Boss, Medlock/Youth Village Superintendent

Advocate of the Year
Judge Robert Herrera, Mental Health Court Judge